DESET LET OD PŘEDSTAVENÍ PRVNÍCH ELIXÍRŮ MCELY BOUQUET

Deset let od představení prvních elixírů Mcely Bouquet, část 1.

Vám, milí přátelé Mcely Bouquet elixírů,

deset let od představení prvních elixírů Mcely Bouquet uteklo jako voda. V živé paměti mám ty obavy, které jsem před spuštěním prožívala. Že nikdo nebude mít o moje kosmetické produkty zájem. Že nikdo můj extrémní přístup k čistotě a opravdovosti kosmetiky nepochopí a neocení. Vypadaly, voněly, pěstily úplně jinak, než to co bylo na trhu v té době obvyklé. Při jejich formulaci jsem vědomě porušovala mnohé užívané postupy a představy. Řídila jsem se poznatky místní léčivé tradice, intuicí, osobní zkušeností i zkušenostmi tehdy hrstky podobně naladěných žen, které jsem při svých cestách po světě potkávala.

Původní kolekce Devatera kvítí, rok 2010
Původní kolekce Devatera kvítí, rok 2010

Do svých dítek jsem vkládala poslední vědecké poznatky z oblasti péče o pleť a současně hluboce respektovala vliv energií v jednotlivých ingrediencích i v procesu jejich ručního opatrného míchání do konečného kosmetického produktu. Po celém světě jsem nakupovala ty nejvzácnější a nejdražší čisté ingredience a dávala je do produktů ve velkém množství. Pracně vyráběla v naší zámecké laboratoři vlastní bylinné výtažky z místních léčivých rostlin zdlouhavým několikaměsíčním postupem, přesně podle tradice Devatera kvítí, která mně k vytvoření vlastní kosmetické řady inspirovala. A šla jsem tak i proti všem ekonomickým poučkám, stejně jako jsem to kdysi udělala při koupi a rekonstrukci Chateau Mcely. Jak se můžete vtěsnat do předepsaných 7% z celkové ceny produktu určených na ingredience, když sníte o kosmetice snů? Odpověď je jasná, nemůžete.

Počátečné pochybnosti se rozplynuly hned po spuštění prodeje. Klienti Chateau Mcely měli výhodu, že si produkty mohli vyzkoušet při terapiích v našem Spa a okamžitě vidět výsledky. Také se jim líbilo, že hezky voněly a byly pěkně zabalené. Kosmetické redaktorky pěly ve svých článcích chválu na naše barevné produkty neobvyklé konzistence.

Mandarin Oriental nás požádal vytvořit pro jejich pražské Spa celou řadu terapií s Mcely Bouquet a také je zařadili do svého maloobchodního prodeje vedle věhlasných světových značek. Od té doby doplnilo prvních devět mnoho dalších produktů, naformulovaných na přesně těch samých principech. Některé výzvy k rozšíření řady a prodeje jsme přijali, jiné jsme odmítli. Vytvořili jsme terapie a prodáváme naše produkty ve 2 nádherných Spa grandhotelů na Slovensku. Jeden z nich je Kempinski na břehu Skalnatého plesa s výhledy na Vysoké Tatry a ten druhý River Park, vznášející se nad Dunajem v Bratislavě. Odmítli jsme velice atraktivně vypadající rozšíření do prestižních hotelových spa a maloobchodních sítí v USA.

Kolekce Mountains of Love pro Zion Spa High Tatras
Kolekce Mountains of Love pro Zion Spa High Tatras
Zion Spa v hotelu Kempinski High Tatras
Zion Spa v hotelu Kempinski High Tatras
Mandarin Oriental Spa, Prague
Mandarin Oriental Spa, Prague

I když se objem ročně vyráběných produktů značně rozrostl, pořád je vyrábíme ručně a v malých sériích v naší zámecké laboratoři. V energeticky harmonické atmosféře a s čistým záměrem naplnit náš příslib o léčivé, omlazující a povznášející kosmetické řadě. Se záměrem poslat vám s každým kelímkem do vaší koupelny kousek výjimečné mcelské atmoféry. Ze stejných vzácných ingrediencí, s našimi pracnými, ale proto tak účinnými bylinnými výtažky. V dnešní záplavě často rozporuplných informací, zavádějící reklamy a přemíry kosmetických produktů je těžké orientovat se v pravdě, ve skutečných hodnotách. Cítím proto vůči vám velký vděk, že svým nákupem a používáním naší kosmetiky oceňujete naší snahu a tím nám umožňujete pokračovat a dáváte smysl naší existenci. Mnozí z vás do našich produktů investujete značnou část svých finančních prostředků. O to větší závazek cítím ke kvalitě a výjimečnosti každého produktu, který pro vás vytváříme.

Před rokem jsem dostala dopis s krásným příběhem jedné návštěvnice zámku, ve kterém mimo jiné popsala, jak se rozhodla vzdát se svojí letní dovolené u moře a pořídit si místo ní velkou krabici našich Mcely Bouquet produktů. Přemýšlela jsem, jak jí odpovím a napadlo mně vytvořit pro ni a k devátému výročí zrodu Mcely Bouquet (inspirované tradici Devatera kvítí) nový rituál o devíti krocích, kde co nejlépe popíšu, jak s nově nakoupenými produkty může zacházet, aby jí přinesly co nejkrásnější pleť a pokoj v duši. Trvalo mi to však celý další rok a musela se udát celosvětová pandemie, abych se konečně k sepsání rituálu dostala. Ale protože tento rok už slavíme výročí desáté, vznikl z toho nakonec rituál o deseti krocích, tentokrat lehce inspirovaný korejskou péči o pleť.

Pro jeho formulaci přibyl další důvod. Nemůžeme v dnešní době navštěvovat kosmetické salóny a většina z nás má o hodně času víc, takže se může věnovat o trochu víc i svojí pleti.

Ne vždy si plně uvědomujeme, jak hodně si sami můžeme doma pomoci promyšlenou a systematickou péčí o pleť. V dovětku názvu Mcely Bouquet je “rituální péče o tělo a duši”. A skutečně ideální způsob, jak je používat, je v rámci vědomých rituálů.

V průběhu vývoje kosmetiky jsem každou novou verzi produktu donekonečna testovala, až jsem si vypěstovala sérii vlastních rituálů. Podělila jsem se o ně s vámi tehdy prostřednictvím malé knížečky. Možná si někteří z vás na ní ještě vzpomenete. Byla jsem z celého procesu tak okouzlena a unešena, že jsem to celé pojala velice poeticky. Jen se to tam hemžilo Bohyněmi, láskou, královnami. Některé z rituálů, již doplněné o naše nové produkty, dodnes najdete na našich webových stránkách. Jsou to rituály, které jsou opravdu velice funkční pro pleť i tělo v širším kontextu, ale také relaxační, uklidňující mysl po náročném dni, přinášející pokoj do duše, napomáhající navazovat láskyplný kontakt s blízkými lidmi, či povzbuzující na začátku perného dne.

V posledním roce jsem do své vlastní péče o pleť začala pravidelně zakomponovávat více kroků. Mezi nimi i ty, které si předtím našly cestu do mé koupelny jenom zřídka. S přibývajícím věkem si více hlídám životosprávu a cítím také potřebu dát pleti ještě o něco více pozornosti. Nesnažím se být dokonalá a zakrývat tak svůj věk, spíše mě láká jí udržovat tak, aby vypadala nejlépe, jak může v rámci mého věku a mých genetických možností. Nevadí mi sem tam nějaká vráska, jsem vděčná, že můžu vyjadřovat a vyvolávat svojí mimikou emoce. A jednoduše si čas v koupelně s mými voňavými lektvary nesmírně užívám. Poskytují mi tolik potřebné uvolnění po celém dni. Přiblížila jsem se tak více k ošetření pleti, jaké poskytujeme v Mcely Bouquet Spa u nás zámku. Ráda bych se teď s vámi o tento domácí spa rituál podělila. A kdy už bude lepší příležitost představit rituál o deseti krocích než v dnešní prapodivné době?

Pokračování v příštím článku již 11. května ...