Mcely a historie

Mcely jsou malebná vesnička s původními historickými dřevěnými stavbami a barokním kostelíkem z 16. století, čítají přibližně tři sta obyvatel a jejich okolí je oblíbenou rekreační oblastí, a to hlavně pro obyvatele nedaleké Prahy. Nachází se na okraji překrásného a kouzelnými legendami opředeného Svatojiřského lesa. V něm najdete množství hub, borůvek a dalších chutných lesních plodů. Do dnešního dne se tu zachovala prastará bylinkářská a léčitelská tradice Devatera kvítí. Zkušené staré bylinářky tu na konci června sbírají devatero svatojánského kvítí a přidávají je pak do léčivých čajů, nebo ho luhují v panenském oleji a vyrábějí hojivé balzámy.

Mcely byly také po staletí proslulé v Čechách jako posvátné místo Mariánských zázraků, nejvyhlášenější je ten z roku 1849, kdy se tady podle dochovaných dokumentů Nebeská královna zjevovala třem sirotkům.

Obyvatelům obce velmi záleží na zachovávání místních tradic a udržování kvalitního společenského života.

Časová osa zámku Mcely

Rok 2006

Chateau Mcely otevírá brány svým prvním hostům.

Rok 2004

Dne 15. června manželé Inéz a James Cusumano zahajují náročnou a rozsáhlou rekonstrukci zámku.

Rok 1948

Zámek Mcely byl využíván k různým účelům ministerstvy zahraničních věcí a vnitra. Chátrající zámek postupně upadal do havarijního stavu.

Rok 1939

Po smrti prince Alexandra Jana se zámek stal rodovým sídlem jeho vnuka prince Luigiho della Torre e Tasso a jeho manželky Fanny Goodyear.

Rok 1903

Západní křídlo zámku se kvůli špatným základům muselo zbourat a na jeho místě byl postaven dřevěný sál pro divadlo a kino. Nákladná úprava zámku byla podnícena sňatkem prince Ericha Thurn-Taxise s hraběnkou Gabrielou Kinskou. Jejich početná rodina pak na zámku žila až do roku 1925.

Rok 1869

Hrabě Filip Boos-Waldeck v roce 1869 prodal zámek s velkostatkem princi Hugo Maxmiliánovi z knížecího rodu Thurn-Taxisů, který měl sídlo v nedaleké Loučeni. Jeho potomci vlastnili zámek Mcely až do roku 1948. Do dnešního dne se po okolí tradují historky o nevázaných radovánkách mladých Thurn-Taxisů, jejich parforsních honech, večírcích s baletkami a herečkami, psincích a dostihových stájích a vůbec všech vymoženostech života tehdejší aristokracie.

Rok 1863

Mezi roky 1863 a 1869 zámek Mcely obýval rod hraběte Boos-Waldecka.

Rok 1849

Podle starých záznamů se devět let před podobnou událostí v Lourdech zjevila třem děvčátkům na malém poli mezi zámkem Mcely a sousedícím kostelem Panna Marie. Údajná zjevení Panny Marie jsou známá jako Mcelský zázrak.

Rok 1841

Zpustlý barokní zámek byl přebudován na nové sídlo ve střízlivém klasicistním slohu. Do zbrusu nové budovy se s rodinou nastěhoval Jindřich, syn barona Jana Filipa Wessenberga-Ampringen. Panství zůstalo v majetku rodu až do roku 1859.

Rok 1808

Zámek koupil baron Jan Filip Wessenberg-Ampringen.

Rok 1653

Hrabě Jan Kristián z Valdštejna vybudoval první zámek Mcely.

Rok 1252

První věrohodný doklad o existenci osady s podivuhodným staročeským jménem Mcely nacházíme na starém pergamenu z roku 1252.

1000 let př. n. l.

Už tisíc let před Kristem v této lokalitě vystavěli své hradiště tehdejší obyvatelé České kotliny a četné stopy v okolí zanechali i staří Keltové.