Deset let od představení prvních elixírů Mcely Bouquet, část 2.

11. května 2020
Autor: Inéz Cusumano


Stav naší pleti je výsledkem mnoha faktorů, počínaje naší genetickou výbavou, přes náš životní styl až po péči, kterou jí věnujeme. Tak jako my samy, tak i pleť každého z nás je originál. Neexistuje jeden zázračný produkt, který nám přes noc, dokonce ani za 14 dnů, dokonale vyhladí pleť. Ale pravidelná systematická péče nám skutečně může pleť nesmírně vylepšit. Za měsíc či šest týdnů už výsledky na pleti jistě uvidíte.

Ráda bych vám teď představila péči o pleť o deseti krocích s produkty Mcely Bouquet. A když tady říkám pleť, tak mám na mysli obličej, krk a dekolt. Je to opravdu maximalistická varianta péče, na kterou si možná v této době spíše najdete čas a nahradíte jí třeba vaší obvyklou návštěvu kosmetického salónu. Všech deset kroků vám kvůli peelingu a detoxikační masce doporučuji provádět pouze jednou týdně. Ostatní kroky jsou vhodné pro každodenní péči u sušší pleti. U smíšené či mastnější pleti prostě uberete na hydratačních krocích, ale důkladné čištění pleti nikdy nevynechávejte. Možná vás rituál prostě inspiruje, jak ještě jinak využít vaše Mcely Bouquet produkty, nebo jak do něj smysluplně zapojit vaše další oblíbené kosmetické pomocníky, na které jste si třeba delší dobu nevzpomněli. Na každý pád bych vás tímto chtěla inspirovat a vyzvat k zvýšené péči o sebe. O svoji pleť, ale i o svojí duši. Kdo říká, že to nemůže dělat současně?


Rituál Desatera kroků Mcely Bouquet pro zářivou
a oduševnělou tvář

1. Čištění pleti - na bázi oleje a Rosemary Butter Cleanser

Jestli chcete co nejdříve dosáhnout co největšího zlepšení pleti, musíte začít u očisty. Pouze čistá pleť je připravena vstřebat účinné látky všech ostatních produktů. Pokud pleť večer dokonale nevyčistíte, neposkytnete jí čas na tolik potřebnou regeneraci. V nánosech na kůži jsou obsažené mimo jiné i volné radikály, které ničí kožní buňky a výsledkem je předčasné stárnutí pleti. Na druhou stranu nemůžeme pleť čistit příliš drastickým způsobem, protože bychom tím narušili její ochranný film. Proto čištění má proběhnout ve dvou krocích. V první fázi použijete rozmarýnový čistící balzám. Občas se setkávám se strachem z mastnějších, olejových produktů. Lidem nejde do hlavy, jak se balzámem může důkladně vyčistit pleť. Logicky přece musí ucpávat póry. Opak je pravdou. Podle pravidla, že olej se nespojí s vodou, ale olej má rád olej. Přebytečný maz, make-up i krémy s ochranným faktorem, které jsou samy na bázi oleje, rozmarýnový balzám krásně rozloží. A přitom nezbaví pleť jejího ochranného filmu, což by jí samozřejmě neúměrně vysušilo a podráždilo. Textura rozmarýnového másla umožní příjemné klouzání prstů po pleti a může posloužit jako ideální masážní medium. Rozmarýnový esenciální olej a několikaminutová masáž rozproudí krevní oběh a probudí pleť k větší regenerační aktivitě. Stimuluje totiž tvorbu kolagenu. Většině z nás si nedochází, jak účinná může být masáž, kterou si pravidelně budeme sami provádět. Často si v průběhu večerní masáže pleti napustím vanu a ještě využiji další možnou funkci rozmarýnového másla - masky a naložím se do vany s rozmarýnovým máslem na obličeji a teprve po vaně pokračuji druhým krokem péče. Pro ty z vás, co máte citlivější pleť kolem očí, doporučuji odlíčit si oči speciálním přípravkem a při masáži se vyhýbat očnímu okolí.

2. Ručníkové čištění pleti – na vodní mechanické bázi
s horkým vlhkým ručníkem

V košíčku v koupelně mám vždy připravený tucet malých čistých ručníčků. Po důkladném promasírování pleti, eventuálně pobytu ve vaně, namočím jeden do horké vody a vyždímaný přiložím na obličej. Předtím zkontroluji, aby nebyl příliš horký. Chvíli nechám působit sálající vlhké teplo a pak jemnými pohyby stáhnu dolů všechny nečistoty. Po rozpuštění nečistot balzámem je potřeba pleť důkladně, i když jemně mechanicky a vodou dočistit. Tím také pokračuji v masáži. Jistě si uvědomujete, jaký pocit zanechá na pleti klasické mýdlo. To je přesně pocit, kterému byste se měli vyvarovat. Znamená totiž, že jste si silně alkalickým přípravkem narušili svůj jemně kyselý plášť pleti, vysušili a podráždili jí a pokud máte mastnější pleť, vaše mazové žlázy teď musí zareagovat zvýšenou produkcí oleje. Po čištění rozmarýnovým balzámem a dočištění pleti ručníkem s vodou bude vaše pleť čistá, bez narušeného ochranného pláště, prokrvená, zaktivovaná a připravená přijmout další dobroty, které pro ní máte nachystané.

3. Peeling – s Rosehip Honey Peeling

Pro každodenní peeling mi stačí druhý čistící krok s ručníčkem. Jednou týdně se však pustím do důkladnější očisty pleti od nahromaděných odumřelých buněk. Pleť jich vylučuje každý den velké množství a mnohé kultury mají pro její odstranění vytvořené pravidelné týdenní rituály. Možná jste měli možnost zažít exfoliaci kůže celého těla v hammámu v Turecku či Maroku. Nahromaděné kožní buňky nám totiž zanáší póry a zabraňují výrobkům dobře se do pleti absorbovat a tím v ní lépe držet vlhkost. Peeling také stimuluje krevní oběh, napomáhá tvorbě kolagenu a redukuje viditelnost jemných vrásek. Můj oblíbený způsob jak provádět peeling obličeje je pomocí šípkovo-medového peelingu. Menší množství peelingu si nejdříve ve dlaních rozmělním s růžovou vodou (Rose Conditioning Mist) a jemnými krouživými pohyby bez tlaku promasíruji celý obličej, samozřejmě kromě očního okolí. Pokud zrovna intuitivně cítím, že si potřebuji med se šípky na pleti ponechat déle, využiji ho na pár minut jako masky. Šípek dodá pleti vitamín C i zdravou barvu, med jí krásně uklidní i zregeneruje.

4. Tonizace – s Royal Herbal Spritz

Asi už víte, že hlavní úkol pleťového tonika je vyrovnávat pH pokožky a hydratovat. I když naše dvojité čištění bylo velice šetrné (balzám není na vodní bázi, tudíž nemá pH), voda je o něco zásaditější než mírně kyselé prostředí povrchu pokožky a tudíž jí k rovnováze velice prospěje o něco kyselejší tonikum. Toner připraví póry na všechny další produkty, které se potom mnohem lépe do pleti absorbují. Náš královský špritz obsahuje vilín (tradiční indiánskou tonizační bylinu), aloe vera, růžovou vodu a směs revitalizačních esenciálních olejů, které pomáhají pleť hydratovat, rozjasňovat, vyhlazovat a zpevňovat. Postačí párkrát stříknout a vklepat do obličeje. Vyhnete se však oblastí kolem očí.

5. Detoxikace - s Calendula Face Mask

Po masce šahám, když potřebuji dodat pleti ještě něco navíc proti běžné péči. Buď před nějakou akcí, na které mi obzvláště záleží, nebo po dovolené či svátcích s přebytkem jídla a pití, či po vystavení se extrémnímu chladu, suchu nebo sluníčku. Před časem jsme měsíčkovou jílovou masku začali vyrábět v práškové podobě, aby vám doma déle vydržela. Jednoduše si jí smícháte buď s vodou, nebo ještě lépe s růžovou vodou a nanesete na vyčistěný obličej. Pokud masce moc času obětovat nechcete, bude stačit slabší vrstva, která rychleji proschne a na závěr si s ní můžete navíc obličej “vygumovat”, tedy provést tzv. gommage, čili tahy připomínajícími gumování na papíře masku a s ní veškeré nečistoty odstraníte z obličeje. Calendula Face Mask vám poskytne navíc skvělou příležitostí pobavit své blízké zeleným zombie obličejem.

6. Esence – s Rose Conditioning Mist

Teď když pleť prošla tolika čistícími kroky, začneme jí zahrnovat vrstvami laskavé hydratace a výživy. Také si současně upravíme pH po umytí obličeje od masky vodou. Růžová voda krásně jemně voní a má pH blízké naší pleti, proto jí využívám jako prvního hydratačního kroku nejčastěji. Jako alternativu občas v případě potřeby zakomponuji do péče esenci s vitamínem C ve velké koncentraci, nebo kyselinu hyaluronovou či kyseliny ovocné nebo mléčné.

7. Sérum – s Rose Facial Serum

Do dokonale navlhčené pleti jemnými tahy vmasírujeme pár kapek voňavého růžového oleje. U smíšené a mastnější pleti stačí opravdu málo. Růžová voda s růžovým olejem se spojí v jemnou lehkou emulzi a všechny vzácné komponenty séra se lépe vstřebají do pokožky. Všechny oleje, krémy a balzámy fungují lépe, když se zapracují do dobře navlhčené pleti. I čistá voda je lepší, než nic, ale o pH jsme si už něco řekli, takže víte, proč je růžová voda nebo jiné tonikum lepší.

8. Hydratace – s Divine Herbal CreamMelissa Face Balm nebo Nine Flowers Balm

Korunu naší péči o pleť nasadíme aplikací bohatého bylinného krému nebo balzámu, který všechny předchozí kroky náramně zúročí. Jako bychom zahalili pleť závojem, který jí chrání před vysušováním, ale nechá jí přitom dýchat. Pleť se tak dokonale napije, vyživí, vyhladí i rozzáří. Podle potřeby pleti aplikujeme buď náš výživný krém, nebo ještě bohatší meduňkový balzám, či v případě extrémní zátěže a dehydratace pleti balzám devatera kvítí.

9. Výživa očního okolí a rtů – se Seabuckthorn Eye Balm a Honey Lip Balm

Jemná a citlivá pokožka v okolí očí a rtů vyžaduje jinou péči než zbytek obličeje, proto jí dopřejeme, co si zaslouží. Rakytníkový oční balzám lehce bříšky prstů vklepáváme do růžovou vodou zvlhčeného očního okolí a sladký medový balzám naneseme na rty. Ty jsme si předtím připravili ve 3. kroku exfoliací šípkovým peelingem a následně růžovou vodou.

10. Ochrana před sluníčkem

V Mcely Bouquet řadě nenabízíme produkty s ochranným faktorem, ale cítila jsem potřebu tento u nás často zanedbávaný krok zmínit. Sama jsem v posledních letech změnila pod tíhou důkazů svůj pohled na jejich aplikaci. Dříve jsem se domnívala, že stačí “opalovací” krémy používat, jenom když se chystám na sluníčku trávit několik hodin. Realita je však taková, že i běžné kratší pochůzky za zamračeného počasí vystavují pleť velké zátěži. Všechno se to bohužel společně sčítá do předčasně stárnoucí pleti. A to ještě vůbec nemluvím o mnohem horších následcích při nadměrném vystavení pleti sluníčku. Kdo by se chtěl o tom a vůbec o vědě kolem kůže dozvědět víc, doporučuji skvělou knihu lékaře Montyho Lymana The Remarkable Life of the Skin, která vyšla minulý rok a je vůbec první svého druhu. Kupodivu lékařská věda kůži historicky nevěnovala tolik pozornosti, jako jiným orgánům. I když zrovna kůže je náš největší a nejtěžší orgán. Věděli jste, že průměrně váží 9kg a a má plochu 2m2? A pokud si na přečtení odborné knihy nenajdete, můžete se alespoň podívat na tento odkaz. Obrázek s krátkým popiskem snad mluví za vše.

Vaše Inéz Cusumano