Život je krásný

24. července 2019
Autorka rozhovoru pro Maitrea: Barbora Pečová


V listopadu připravujeme víkendový seminář na téma "Život je krásný", jehož hlavní postavou je Jim Cusumano, majitel Chateau Mcely. Motivační víkend pro harmonii těla a duše pro ženy i muže se uskuteční od 1. do 3. listopadu. Na sobotní obohacující seminář s Jimem Cusumano, naváže praktická část s MUDr. Martinem Borským, který je inicátorem akce, a jeho zajímavými hosty. Vše završí Heartfulness meditace s Royou Ravanbakhsh. 

Jim Cusumano je vyzrálý lídr s úspěchy v různých oblastech. Vystudoval chemii, má za sebou kariéru hudebníka, vědce, vysoce postaveného manažera, filmaře i podnikatele. Ve své knize Život je krásný popisuje, jak jeho 12 obecně platných pravidel zásadně ovlivňuje každý aspekt lidského bytí. V této jednoduché a srozumitelné příručce ukazuje, jak pravidel využít k životnímu naplnění a rovnováze. Poskytuje zcela jasný návod, jak uskutečnit cokoli, co přinese dlouhodobý pocit osobního a profesního naplnění. Nyní pracuje na dalších třech knihách. Jejich vydání se dočkáte za nedlouho a my Vás budeme opět informovat.

V rozhovoru pro magazín Maitrea u příležitosti vydání knihy “Život je krásný” před dvěma lety řekl, že: "Všechno je vědomím. A když tohle pochopíte, můžete začít objevovat pravidla toho, jak věci ve vesmíru fungují. "


Jime, co vás vede k psaní knih?

V životě jsem se toho spoustu naučil a teď bych rád své nabité vědění předal dál.

Nahlédla jsem do úryvku českého překladu knihy Život je krásný. Citujete v ní scénu z filmu Orsona Wellese, Občan Kane. To jste se mi trefil do scény, kterou nosím v hlavě už alespoň 15 let…

Film Občan Kane je o skutečné postavě, která žila. O tiskovém magnátovi, který chvilku před svou smrtí uvidí záblesk vzpomínky na své dětství. Dojde mu, jak všechno to bohatství a impérium, které získal, by vyměnil za upřímnou dětskou radost a bezstarostnost… Spiritualita nás učí, že harmonické vztahy jsou daleko důležitější než moc, síla či peníze. Někdy na to lidi přijdou příliš pozdě, někdy vůbec. Jsem překvapen, že ten film znáte? Je to tak starý film.

Studovala jsem dějiny filmu. V knize zmiňujete i další film - Život je krásný od Roberta Benigniho. Už víme, proč tento název knihy.

Ano. Vzpomínám si na moment, když za tento film získal Benigni Oskara. Byl při ceremoniálu tak nadšený! A v první řadě poděkoval svým rodičům, že mu dali do života takové podmínky, které ho přivedly až k tomu ocenění.


"V tomto vesmíru neexistují náhody. Vše se nám zjevuje proto, že nás to přitahuje."


Spousta věcí je pro naše formování důležitých, i ty, kterým nedáváme tolik pozornosti. Všechny tvoří naši jedinečnou osobnost. A pokud zaměříš fokus pouze na jednu svou část, nemůžeš dostatečně vyrůst.

Ano, nejsme jednobarevní. Ještě bych se ráda vrátila k vaší knize. Píšete v ní o spirituální fyzice. Co si pod tím můžeme představit?

Začnu jménem Isaac Newton. Byl zakladatelem té klasické fyziky. Definoval zákony, jako jak se věci pohybují, jakou silou atd. Pak se objevil Max Planck, člověk, který pojmenoval kvantovou fyziku. Bylo hodně tajemství a záhad, které se nedokázaly vysvětlit klasickou fyzikou. Příklad: vše, co ve vesmíru vidíte, je jen shluk energie, nikoliv jako něco pevného, materiálního – dokud se na to nepodíváte a nezačnete to pozorovat. To je jedna věc. A dále: pokud existují dvě věci, které fungují samostatně, a nějakým způsobem se propojí, tak se pochopitelně vzájemně ovlivní. Avšak pokud tyto objekty zase oddělíte na kilometry daleko, pak na sebe pořád vzájemně reagují!

Dělaly se na to dokonce pokusy v laboratořích a atomy na sebe reagovaly, i přesto, že už spolu fyzicky nebyly propojené. Vědci změnili například otáčení jednoho z nich a okamžitě na to zareagoval i druhý atom a změnil směr svého otáčení. Všichni jsme tvořeni atomy. A tyto jevy se dějí pokaždé, když máme nějaký intimní kontakt.

Podle jedné fyzikální teorie vznikl náš vesmír z jednoho bodu a postupně se začal rozpínat. To by tedy znamenalo, že v jednu chvíli se vše dotýkalo a vzájemně propojovalo. Takže to znamená, že i já a vy jsme propojeni. Jsme propojení s energií hvězd, Měsíce… O tomhle píšu v mé knize. Čím jste s někým/něčím v intimnějším kontaktu, tím více jste schopní cítit tuto vzájemnou interakci. To byla kvantová fyzika, od které byl jen krok ke spirituální fyzice. Zabývá se esencí a vědomím. Všechno je vědomím. A když tohle pochopíte, můžete začít objevovat pravidla toho, jak věci ve vesmíru fungují.

Myslíte v mém univerzu?

V jakémkoliv! Zákon přitažlivosti je jen jedním z mnoha kousků spirituální fyziky. Nástroje, které potřebujeme k tomuto pochopení, se začínají postupně objevovat. Všechno tohle má dopad na to, jak fungujeme. Proto je dobré se tím zabývat.

Je skvělé, že přinášíte nový způsob pozorování. My jsme vlastně jenom pozorovateli.

Ano. Když například použijete příliš síly na to, abyste něco změnila, bojujete proti velké síle vesmíru. Všechno je ale tak, jak má být. Není třeba bojovat. Máme v sobě tolik programů, které vznikly výchovou, společností… avšak reagujeme na ně z podvědomí. Dobrá zpráva je, že můžeme tyto program změnit a přeprogramovat si tak naše podvědomé reakce.

Nejlepší samozřejmě je, když se propojí tělo, mysl a duše. Vzpomínám si, že jsem kdysi zažil takové déjà vu. Během mých studií jsme se šli podívat do dílny, jak se fouká sklo. A já prostě věděl, jak to sklo foukat, i když jsem to nikdy předtím nedržel v ruce. Prostě jsem to zkusil. Pak šel kolem mistr a ptal se, kdo to vyfoukal? Nevěřil, že jsem to byl já. Po letech, když jsem se přestěhoval do Prahy, mě žena vzala do sklářské dílny. Na prohlídce se mě průvodce zeptal: “Chcete si to zkusit?” A tak jsem si vyfoukal nádhernou vázu. Ten muž jenom zíral. “Panejo! Kde jste se to naučil?” chtěl vědět. “Dvacet let tu pracuju a ještě jsem nezažil, aby někdo bez zkušeností vyrobil takto dokonalou věc.” Dodnes mám tuhle svou vázu v kanceláři.

Získal jsem silný pocit, že někdy v dávné minulosti jsem se musel věnovat alchymii. Prostě vím, jak se vyrábí sklo, nemusím to studovat. (usmívá se)

Zdá se, že v sobě máme každý skrytý neuvěřitelný potenciál. V chystané knize dáváte rady a doporučení. Co by byla taková jedna univerzální rada pro všechny?

Myslím, že nejdůležitější je přijmout fakt, že všechno se točí kolem vědomí. Je to naší nedílnou součástí. Máme tři druhy vědomí – jedno je naše osobní, další je kolektivní vědomí, které nás propojuje, a třetí tvoří kosmické vědomí, které označujeme jako Boha, ovšem ne v náboženském smyslu, ale jako nekonečnou mysl. Proto se nedivme, že spousta lidí i duchovních směrů říkají, že Bůh je ve mně – důvodem je naše propojení na kosmické vědomí.

Pokud vezmu tuto skleničku a naplním ji vodou (voda bude zastupovat kosmické vědomí) a pak do vody nasypu nějaký bílý prášek, který bude zastupovat osobní vědomí, a pak do této směsi ponořím černý prášek. Co se stane? Barva zešedne. Když se pak podíváte na skleničku, budete vnímat jednu věc: skleničku se šedou vodou. Tomu se říká paradox.

Sepsal jsem dvanáct rad, které na základě znalostí o vědomí dokáží zlepšit váš přístup k určitým životním situacím a k životu vůbec. Pokud dokážete přijmout, že vědomí je ta esence, která nás obklopuje, a naučíte se s tím pracovat, můžete si změnit život k lepšímu.


Pokud dokážete přijmout, že vědomí je ta essence,  která nás obklopuje, a naučíte se s tím pracovat,
můžete si změnit život k lepšímu.


Hodně vědců tvrdí, že vědomí je utvářeno v našem mozku. Ne. Vědomí vytváří mysl. Protože v momentě smrti vaše vědomí stále existuje. Pokud jste slyšela o zážitcích blízkých smrti, tam je jasně dokazatelné, že naše vědomí přesahuje naše fyzické bytí!

Naše tělo, tvořeno z atomů a molekul, je pouze dočasné, ale naše vědomí je nekonečné. Jednoho dne naše vědomí tohle tělo odevzdá a za nějaký čas se narodí do nového těla.

Takže můžeme říct, že naše vědomí je naše duše?

Ano. Absolutně ano.

Když se podíváte zpětně na váš život, jaká rozhodnutí vnímáte jako ta nejlepší?

Myslím si, že málokdo v životě uspěje, aniž by mu v tom někdo alespoň trochu nedopomohl. Nazývám tyto lidi “obry” (anglicky giants – pozn. red.). Možná jich potkáte jen několik ve svém životě, ale je dobré je umět rozpoznat. Když stojíte na křižovatce, možná to budou právě oni, kdo vám řeknou: “Jdi doleva.” Nebo: “Jdi doprava.” A tím se vám může změnit celý život.


Poslouchám, abych porozuměl. A vždy to mám nesmírný dopad na můj život.


Moje první profesní dráha byla v muzice. Hrával jsem rock’n’roll. Naše kapela prodala přes dva miliony kusů desek. Hrával jsem v Las Vegas apod. A to, proč se to celé přihodilo, bylo díky mé matce, která hrávala na klavír. Jednou jsem to doma zkusil, a když slyšela, jak mi to jde, zapsala mě na lekce klavíru. Tak jsem se naučil hrát a stal se ze mě profesionální muzikant.

A váš otec vás také profesně ovlivnil?

Ano. Mojí další kariérou byla věda. Za to vděčím právě svému otci. Chtěl, aby ze mně byl lékař. To mě ale nelákalo. Když mi bylo devět, koupil mi k Vánocům sadu “mladý chemik”. A to experimentování mě začalo neskutečně bavit! A pak jsem objevil v knihovně knihu “Jak vyrobit kosmetiku”. Tak jsem si doma vytvořil malou laboratoř a prodával svoje výrobky v nejbližším okolí. Miloval jsem prostě tento způsob vědy.

Takže jako teenager jsem hrál po nocích rock n’roll, abych si vydělal peníze, a do toho jsem se přihlásil na vysokou školu – mám doktorát z fyzikální chemie.

V sedmdesátých letech jsme se rozhodli s mým obchodním partnerem, že se přemístíme do Silicon Valley. Naše firma měla na dva tisíce zaměstnanců. A tohle všechno odstartoval nápad mého otce.

Ženy - partnerky bývají také častými múzami. Platí to i ve vašem případě, že?

Ano. Má první žena Jane byla dalším hybným momentem pro změnu mé kariéry. Jako scénáristka si přála vyprodukovat a natočit film s naší dcerou, která je herečkou. (Polly Cole – pozn. red.) Pod hlavičkou společnosti Chateau Wally Films jsme vyprodukovali film, Na čem nejvíc záleží (anglicky What Matters Most) - romantický příběh a la Romeo a Julie zasazený do Texasu. Bohužel, co se nestalo, dva týdny před koncem natáčení se Jane dozvěděla, že trpí vážnou formou rakoviny prsu a že umírá… Jediné, na čem jí záleželo, bylo dokončit ten film. Herci a celý štáb jsme byli inspirováni jejím nasazením a přístupem. Zemřela měsíc po dokončení filmu. Pracoval jsem tvrdě na tom, aby se film dostal do široké distribuce.

To muselo být pro vás těžké období.

Ano, byl jsem v depresi. Ztratil jsem ženu, kterou jsem miloval. Věnoval jsem se dětem a vnoučatům a nenapadlo by mě řešit ženy či dokonce další sňatek. (usmívá se) Ale jednoho dne mě přijel navštívit můj známý z Los Angeles i se svou ženou, která pochází ze Slovenska. A přijela s nimi z Prahy i kamarádka jeho ženy. Sotva vystoupila z auta, okamžitě jsem se zamiloval! Prostě takhle! (Jim ve vzduchu luskne prsty.) Po depresi ani památky. Wau! Byl jsem z Inéz unešený! Za dva dny na to měla odjet zpátky do Prahy – nelenil jsem a následoval jsem ji. Zjistil jsem, že pracuje pro společnost, která opravuje staré památky. Tři měsíce před tím koupila zchátralý zámek. Tak jsme si řekli, že z toho uděláme náš společný projekt. A tak začal příběh Chateau Mcely.

Téměř všichni nás od naší idey odrazovali, že nebudeme mít úspěch. A teď? Přijíždějí hosté z Prahy na otočku třeba jen na oběd. Pro rok 2014 vyhlásili naši restauraci Piano Nobile nejlepší v České republice v rámci Maurerova výběru. Máme ekologicky šetrný hotel a naše lázně Mcely Bouquet spa mají skvělý ohlas i v zahraničí. Je to až neuvěřitelný příběh, protože naše pohnutky nebyly vydělat hromady peněz, ale vytvořit něco speciálního. Propojit uzemněný svět byznysu a duchovní, vědomý přístup. Takže musím říct, že mým posledním velkým průvodcem změn je moje žena, Inéz Cusumano.

Vše, co se vám v životě děje, se děje proto, že se to dít má. Teď si pro změnu užívám fáze psaní knih. (usmívá se) A jsem upřímně zvědavý, jak lidi v Česku přijmou mou knihu Život je krásný. Protože i potom všem, čím jsem si v životě prošel, si pořád stojím za tím, že život je krásný. “Enjoy!”


http://magazin.maitrea.cz/vsechno-je-vedomim/