Příběh zakladatelů 
aneb znovuzrození zámku Mcely


Všechno začalo tím, že jsem se rozhodla změnit svůj život. Opustila jsem atraktivní práci developerské manažerky v kostýmku a lodičkách a začala v džínách a teniskách hledat svoje opravdové poslání. Toužila jsem využít všech svých získaných schopností a zkušeností a vytvořit jedinečné místo. Takové místo, kde se člověk bude moci pozvednout nad každodenní realitu a z této ptačí perspektivy si lépe uspořádat svoje životní priority.

V září 2001 jsem se řízením osudu ocitla na opuštěném zámku uprostřed českého venkova. Stál vysoko nad okolní krajinou, z jedné strany měl krásné výhledy do dálky, a v zádech hluboký a tajemný les. Zámek byl na seznamu ohrožených památek a opravdu v žalostném stavu. Park byl zarostlý tak, že k rozeznání nebyla ani dubová alej a plevel se dotýkal ze všech stran zámecké budovy. Ale to jsem snad ani nevnímala. Cítila jsem pouze podmanivou energii místa, která mně nadobro okouzlila. Pomohla mi najít způsob, jak zámek získat a v následujících letech překonávat všechny překážky.

V ten osudový okamžik jsem opravdu ještě netušila, že se toto místo brzy stane mým domovem a dokonalým hřištěm pro realizaci snů nejen mých, ale celé úžasné mcelské rodiny, která se brzy kolem dění na zámku začala formovat. Jen pár měsíců po osudné návštěvě zámku jsem na cestě v USA potkala svého budoucího manžela Jima, který se s velkým nadšením přidal k realizaci mé oduševnělé vize rekonstrukce zámku. Kromě tolik potřebných financí přispěl také svými bohatými zkušenostmi v oblasti personalistiky a leadershipu. Byl totiž nejenom úspěšným podnikatelem v Silicon Valley, ale také filmovým producentem. Pomohl lépe pojmenovat vyšší princip našeho společného záměru, který se přetvořil v naší společnou vizi:

Chceme přinášet mnohem více než jen pohostinnost. Přejeme si obohacovat životy našich hostů, kolegů, investorů, dodavatelů, komunity a tím i celého světa...Měníme tak svět k lepšímu...

Tak se sen jedné mladé ženy záhy změnil v rodinný podnik. Kromě milujícího manžela a skvělé dcery jsem totiž brzy získala i velkou mcelskou rodinu v podobě mých nejbližších kolegů. Eva a Vlasta Plchovi mají mezi nimi speciální místo. Od příprav a samotného otevření Chateau Mcely prvním hostům v roce 2006 dennodenně Chateau Mcely spoluvytváří a vdechují mu život. Bez jejich neustálé laskavé pozornosti by dnes zámek vypadal úplně jinak.

Mcelský zámek mi přinesl nejenom obrovskou tíhu zodpovědnosti a povinností, ale také nevídané štěstí a pocit naplnění. Kromě rodinné pohody považuji za velké štěstí to, že můžu být užitečná. Že všechno, co jsem se naučila, můžu uplatnit k realizaci svého poslání.

Od první návštěvy zámku věnuji veškerou svojí kreativní sílu ke každodennímu skládání obrovské skládačky společenského projektu zvaného Chateau Mcely. Znamená pro mně platformu pro šíření štěstí a prožívání i toho mého, osobního.

Mám velkou radost, když vidím, kolik lidí z okolí má díky Chateau Mcely stálou práci. Jsem šťastná, když vidím, kolik rodin se vytvořilo v řadách našich zaměstnanců, kolik dětí se narodilo z jejich láskyplného vztahu, kolik útulných domovů se vybudovalo. Těší mně vidět mladé perspektivní lidi růst, objevovat a rozvíjet svůj potenciál. Jsem nadšená, když u nás zůstávají dlouhá léta.

Těší mě, když vidím, jakou radost děláme každý den našim hostům a jak se nám daří je inspirovat prožitkem lásky, který u nás zažijí. Nezřídka slyšíme příběhy párů, kteří se u nás na zámku zasnoubili, pak vzali, v místním kostelíku pokřtili svoje děti, zasadili strom, oslavili výročí svatby či narozeniny dcerky ve stylu princezny Nely.

Z celého srdce si přeji, abychom mohli nadále vnášet radost a povznesení do životů lidí kolem nás, aby nás neopustila naše vnitřní motivace a kreativita, kterou neustále vylepšujeme jedinečný prožitek, kterým je Chateau Mcely.

S láskou Vaše Inéz Cusumano 

Celý příběh o znovuzrození zámku najdete také v luxusní knize Chateau Mcely - Med, perly a Hedvábí, jejíž autorkou je Inéz Cusumano.

Spoluzakladatelé Eva a Vlastimil Plchovi

S Inéz Cusumano jsem se poprvé potkala v roce 2005 v rámci mého tehdejšího pracovního setkání mikroregionu cestovního ruchu v Polabí. S obdivem jsem sledovala dámu, která představovala malby jakéhosi zámku Mcely. Manžel mi tehdy doma nejdříve řekl, že na mě tady určitě všichni čekají, ale když se sám doslechl, že majitelé hledají ideálně manželský pár, který by se o zámek staral, začalo to i jemu rušit klidné sny. Hned o víkendu jsme se jeli podívat na nedaleký mcelský zámeček. Zámek jsme si sice nemohli prohlédnout z blízka, ale i z takové dálky, přes zarostlý anglický park, jsme cítili, že se za branou chystá něco unikátního, u čeho bychom chtěli být.

Paní Inéz jsem oslovila a požádala o schůzku. Byli jsme nervózní, zvlášť když jsme zjistili, že se jedná o velmi úspěšný manželský pár s mnohaletými zkušenostmi. V tehdejší pražské kanceláři v Pařížské ulici nás k našemu milému překvapení přivítali milí manželé a od první schůzky jsme měli pocit, že se scházíme jako rodina, která dokončuje rekonstrukci svého domu. Obavy se rozplynuly a příběh se začal postupně rozehrávat. Uskutečnila se řada setkání, při kterých jsme dlouze diskutovali o nově vznikajícím projektu. Osud tomu chtěl a uprostřed jednoho letního podvečera zazvonil telefon a my jsme se dozvěděli, že brány mcelského zámku jsou nám otevřeny a že se staneme jeho důležitou součástí.

Vlasta od začátku zámek řídí. Já jsem měla na starosti marketing, PR, sales a částečně housekeeping. Pak přišly postupně dvě děti, Anička a Šimonek. Nyní mám na starosti marketing a PR včetně charity a snažím se být kreativní duší a podporou zámku i mého manžela.

Chateau Mcely je pro nás srdeční záležitostí. Stojí za ním majitelé, kteří sdílí stejné životní hodnoty jako my, a to nás vždy spojovalo. Na zámku vnímáme také propojení s našimi rodnými kořeny. Můj dědeček pocházel z nedalekých Žitovlic, předci bydleli přímo ve Mcelích, přestože já jsem se narodila a žila dlouhá léta v Praze a manžel pochází ze sousedního Křince. Oba cítíme, že sem patříme a že nám zámek a Polabí bylo předurčeno. Snažíme se vše dělat v souladu s morálním a vnitřním přesvědčením a věříme, že poctivou službu hosté vždy ocení. Rovněž máme obrovské štěstí na kolegy v týmu. Mnozí z nich s námi o hosty pečují od otevření. Jsme rádi, že zámek má tak silnou pozitivní energii, která přitahuje ty správné kolegy a hosty. Rádi ji budeme s Vámi vždy sdílet!

Děkujeme za Vaši stálou důvěru.

Eva a Vlastimil Plchovi


Shlédněte příběh "Proměna zámku Mcely"