Ohlédnutí za seriálem k 15. výročí Chateau Mcely

„V roce 2021 jsme slavili 15 let od otevření vstupní brány našim prvním hostům! Zámek tehdy voněl šeříkem, který bohatě zdobil interiér v nových vázách a všichni jsme byli plni očekávání. Od nepaměti jsem toužila nalézt vlastní poslání. Díky tomu jsem vnímala okamžiky štěstí i životní úskalí jen jako přípravu k jeho naplnění. Všechno začalo tím, že jsem se rozhodla změnit svůj život. Opustila jsem atraktivní práci developerské manažerky v kostýmku a lodičkách a začala v džínách a teniskách hledat svoje opravdové poslání. Toužila jsem využít všech svých získaných schopností a zkušeností a vytvořit jedinečné místo. Takové místo, kde se člověk bude moci pozvednout nad každodenní realitu a z této ptačí perspektivy si lépe uspořádat svoje životní priority. Po celý rok jsme Vám přinášeli vzpomínky na naše počátky v podobě seriálu, který se stal vstupem za hranici všednosti. Tady je pro Vás přinášíme všechny pěkně pohromadě.“
Inéz Cusumano, zakladatelka Chateau Mcely

 
14. února 2022
Autor: Inéz Cusumano, Eva Plchová


Leden

5–10–15–20 let lásky

„Před 20 lety jsem se zamilovala do kouzelné mcelské ruiny. Před 15 lety do opraveného zámku pod novým jménem "Chateau Mcely" vstoupil první host a hned poté jsem se stala matkou krásné dcery. Před 10 lety jsme v zámecké laboratoři poprvé namíchali přírodní kosmetické elixíry MCELY BOUQUET. V lednu jsem byla vyhlášena v anketě Hospodářských novin na 5. místě jako Top podnikatelka v České republice. Patnáctka mi v této číselné řadě vystupuje nejvýrazněji. Před 15 lety jsem totiž začala opravdu v plné míře využívat všech svých schopností a zkušeností pro naplnění svého osobního příběhu. Jednak v podobě mateřství a jednak v službě světu. Považuji za velké štěstí to, že můžu být užitečná."


Únor

Výsledný tvar brány, jejíž posláním je vítat příchozí, nalezl designer a akademický malíř Oto Bláha až asi při 24. studii! Trefil se ale dokonale, co říkáte? Podívejte se na některé jeho návrhy.

Brána odděluje vesnické prostředí od nevšedního zámeckého světa a zároveň je spojuje. Je ale 21. století, proto je nositelem osvětlení, intercomu, poštovní schránky i automatického otevírání. Hlavní vjezdová část je pojata jako organická součást zahrady v podobě stylizovaného plotu z větví a kmenů mladých stromků, který umožňuje pohled na zámek skrz park. Postranní vstupní branky pro pěší jsou tvořené ozdobnými mřížemi se zlacenými prvky. Kovářská práce je vsazena do pískovcem obložených sloupů, které jsou nositelem praktických nezbytností.


Březen

„Pro Zlatý sál v prvním patře jsme hledali něco neobvyklého. Původně jsem si na jeho stěnách představovala velkolepou zlatou tapetu s dekory květin a ptáků. Cena byla ale neúnosná. Pak Oto Bláha (akademický malíř a designér) přišel s nápadem, který mě přímo nadchl. Už první náčrty rozměrných nástěnných maleb dávaly tušit jejich originalitu. A tak se dnes kolem všech stěn Zlatého sálu vine jediný a velkolepý zlatý ornament, který je ve skutečnosti bohatě rozkvetlou zahradou pivoněk, růží a keřů s poletujícími ptáky a motýly.“
říká Inéz Cusumano

„Když procházím Zlatým sálem, vždy vidím Otu se štětcem, zlatou barvou a nezbytnými štaflemi, jak ručně maluje tuto nádhernou malbu nekonečné dny a často i noci. Malba nás všechny natolik uchvátila, že se stala naším symbolem a vlastně i značkou, která je součástí naší marketingové komunikace. Hosté se s ní setkají například na kartě s klíčem od svého apartmá nebo na mém oblíbeném vlněném šátku, který mě zahřívá již několikátou zimu.“ říká spoluzakladatelka Chateau Mcely, Eva Plchová


Duben

Na počátku příběhu Chateau Mcely byl park více jak 60 let zpustlý a hluboce zanedbaný. Velmi empaticky a citlivě ho obnovili zahradní architekti Ondřej Fous a Jan Mališka. Od roku 2006 je v péči zahradníka Jana Ulbricha, který se dokonce po nějakém čase i do Mcel přestěhoval.

Park chová zámek ve své náruči jako vzácný šperk. Je energií zámku, magickým kruhem, který ho obklopuje a chrání. Mcelský anglický park má rozlohu pět hektarů a pyšní se více než 150 let dlouhou historií. Jeho založení spadá do roku 1840, kdy bylo na místě zpustlého barokního zámku, vybudováno nové, honosné sídlo v tehdy moderním klasicistním stylu. Zřejmě někdy v té době byl zasazen také vrásčitý dub velkokvětý, jehož koruna dnes kraluje všem ostatním a skýtá útočiště mnoha ptákům a živočichům. Nejstarším stromem parku je buk letní, jenž narůstal do své úctyhodné výšky plná dvě století. Předvojem parku je dubová alej, která lemuje cestu od vstupní brány až k samotným zámeckým dveřím. Za budovou zámku se park rozlévá do majestátní hloubky a šíře a svažuje se směrem ke kostelíku sv. Václava.

S příchodem současných majitelů se změnily nároky na využití parku. Byla vytvořena soustava přírodních zelených cestiček, zachránily se původní vzácné stromy a podrosty, které mají teď možnost rozkvétat v čistém a prosluněném parku vedle nově přibývajících stromů, keřů a květin. Už řadu let se v zámeckém parku stále něco nového sází. V roce 2010 došla proměny i spodní část parku v čele s přírodním koupacím jezírkem a dětským hřištěm.


Květen

Výtvarník, akademický malíř a designér Oto Bláha navrhl kromě jiného 46 variant zámeckého loga. Logo muselo vyjadřovat představu snového zámku a absolutního pohodlí, což zámeček na polštářku dokonale splnil. Namaloval také řadu obrázků budoucích interiérů a exteriérů zámku. Téměř s neuvěřitelnou přesností se jeho představy staly po čase skutečností. Porovnejte sami. Oto byl nejužším spolupracovníkem Inéz Cusumano při rekonstrukci zámku. „Otovy názory se v drtivé většině shodovaly s mými a v boji za záchranu původních prvků mě účinně podporoval.“


Červen

„Když jsme hledali dominantu pro náš Talířový sál, Otova volba neomylně padla na keramiku. Pro své ručně vyráběné talíře velkorysé velikosti zvolil techniku, která dává vyniknout přirozenosti ryze přírodního materiálu. Deset originálních keramických talířů zdobí motivy rostlin a ročních období, jejichž prostřednictvím přichází příroda ze zahrady až do zámku: naše hortenzie, lekníny, třešně s růžemi, luční kvítí a vlčí máky sestavené do girland a ornamentů. Tmavá režná hlína prosvítající pod bílou glazurou dává kolekci talířů starobylý nádech. Stejný materiál ve shodném zpracování, navíc zdobený zlacením, se ozývá i na více než stovce originálních keramických střapcích našich lustrů. A můžeme pokračovat dále přes keramická zrcadla s ornamenty a dlaždice s místními daňky zdobící každou zámeckou koupelnu až po keramickou zeleninu v prostorách restaurace, aromalampu, obal sametové svíčky a další doplňky z kolekce MCELY BOUQUET.“
říká Inéz Cusumano

Prohlédněte si obrázky a fotografie z doby rekonstrukce zámku i ze současné ruční výroby keramiky tradičním způsobem v malé keramické dílně speciálně pro Chateau Mcely.


Červenec

„Od samého počátku jsem chtěla vytvořit originální zámeckou látku. Společně s Otou Bláhou jsme hledali dekor v podobě symbolu, který by dokázal současně vyjádřit přirozenost i výlučnost zámeckého prostředí. Volba nakonec padla na hortenzii, která je stejně tak od pradávna pěstována na venkovských zahrádkách našich babiček, jako v klasických zámeckých parcích. V realizaci našeho návrhu nám pomohla firma Texlen, která byla ještě tehdy tradičním českým výrobcem lněných látek. Po několika návštěvách ve výrobním provozu se pro naši látku výrobce přímo nadchl a společnými silami pak vznikl návrh vzoru, který byl co do velikosti výjimečný. Látku s dekorem hortenzie jsme nakonec nechali vyrobit v několika velikostních i barevných variantách, někdy doplněných vetkávanou zlatou nití. Hortenzie se stala hlavním textilním motivem zámeckého interiéru, který se nečekaně vynořuje na různých místech a sjednocuje prostory.“ Inéz Cusumano


Srpen

 „Vstupem do zámeckého světa je recepce. Naše recepce je současně velkým archivem, jak jej představuje honosný obklad stěn v podobě iluzorní knihovny. Je zpodobením nashromážděných příběhů, odkazem na nekonečné myšlenkové bohatství světa. Titulky na hřbetech knih představují esence, z nich každá je nějakým způsobem v zámku přítomna, stejně jako v našich životech. Od roku 2006 recepce měnila podobu. Pro Váš větší komfort, jsme masivní recepční pult vyměnili za dva soudobější stolky s pohodlnými polstrovanými židlemi, tak abychom Vám byli blíže a Vy jste se od první chvíle u nás cítili jako doma.“ Inéz Cusumano


Září

Talířový sál je zasvěcen gurmánství, které bude důležitou součástí podzimního času ve Mcelích. Sálu vévodí otevřený příborník s originálními keramickými talíři s květinovými reliéfy, které tomuto sálu daly jméno. Na stěnách a drapériích bohatě kvetou naše hortenzie, originální motiv Chateau Mcely. Prostřední Čajový sál volně navazuje a skýtá díky svým proskleným dveřím možnost vyběhnout rovnou do parku. Na Čajový sál navazuje třetí a poslední Divadelní sál, kterému dominuje klavírní křídlo. Tyto vzájemně propojené přizemní sály dohromady nabízejí přes 150 metrů čtverečných volného prostoru. Jejich zařízení je flexibilní a lze jej snadno přestavět, měnit či uzavírat mohutnými oponami. Sály dnes tvoří naši restauraci Piano Nobile, kterou dotvořilo v průběhu let i celoročně otevřené zahradní patio Bellavista. Pamatujete si, jak vypadaly tyto prostory v roce 2006? Podívejte se! Možná Vás překvapí, že patiu vévodila venkovní vířivka, ve které můžete dnes relaxovat v odpočinkové zóně u přírodního jezírka.


Říjen

Zavzpomínejte s námi na vizi zakladatelů Chateau Mcely, manželů Inéz a Jima Cusumano vytvořenou jejich přítelem Jimem Channonem. Takto zobrazil představy Inéz v době rekonstrukce ve svých skicách a obrázcích výtvarník a designér Oto Bláha.


Listopad

„V nedávné minulosti propojovaly zámeckou budovu s parkem troje vstupní dveře s přilehlými schodišti. Vzhled ryze účelových schodišť byl však příliš strohý a nevyhovoval novému využití budovy. Hledání vhodného tvaru a typu schodiště bylo neočekávaně složité. Oto Bláha ve svých návrzích neopomněl snad žádnou stylovou variantu. Nakonec jsme se přiklonili k jednoduchému, ale stylovou čistotou v podstatě monumentálnímu návrhu. Problém vyvstal při úvahách nad ideální výškou a šířkou schodištního stupně. Současné stavební normy snad sledují zcela jiná hlediska než uživatelská. A tak jsem dala do kabelky metr a kam jsem šla, tam jsem zkoumala moderní a neotřelá řešení schodišť vedoucích k historickým budovám. Mého průzkumu nezůstal ušetřen ani Pražský hrad. Perfektní a pohodlný schod jsem však objevila až v rezidenci amerického velvyslance v Praze, kde jsme s manželem byli na recepci. Na místě jsem Jamese přesvědčila, aby výšku a hloubku schodů odměřil pomocí kousku papíru a tužky, protože jsem s sebou výjimečně neměla metr… A tak i mcelské zámecké schody mají svůj novodobý příběh: svými rozměry přesně odpovídají rozměrům schodiště v pražské rezidenci amerického velvyslance.“ Inéz Cusumano

Podívejte se na kresby Oto Bláhy. Pouhým několika schodům k hlavnímu vchodu s restaurovanými dveřmi předcházelo dlouhé období hledání jejich podoby. Majestátní křišťálový lustr z Francie pomáhali zavěsit horolezci.


Prosinec

Poslední díl seriálu

Trojice vyznamenání roku 2006 symbolicky uzavírá naše celoroční oslavy.

„Závěr našeho seriálu patří krásným vzpomínkám na podzim roku 2006, kdy tvrdá práce po letech přinesla první ovoce. Tehdy jsem pochopila, že můj sen se beze zbytku naplnil. Kromě ocenění od našich hostů se nám dostalo trojice profesionálních vyznamenání, která nás jako mávnutím kouzelného proutku posunula mezi špičkové hotely na mezinárodní úrovni. Vítězný podzim 2006 jsme zahájili přijetím do sítě nejexkluzivnějších malých hotelů světa Small Luxury Hotels of the World. Hotelová asociace cestovního ruchu České republiky nám za úroveň poskytovaných služeb a prostředí přidělila pět hvězdiček a vyvrcholení přišlo ve formě první ceny v prestižní soutěži Nejlepší z realit roku 2006, kde jsme byli vyhodnoceni jako nejlepší hotelový projekt v České republice. Největší radostí byla ale pro mě a mého manžela, naše dcera Julie, která se nám narodila téměř ve stejné době, kdy jsme na zámku přivítali první hosty. Je pro nás stále tou nejzářivější hvězdou, nejšťastnějším znamením budoucnosti, jaké kdy mohlo naši společnou vizi Chateau Mcely požehnat.“ 
Vaše Inéz Cusumano

SLET PRINCEZEN: Co se děje za oponou?

SLET PRINCEZEN: Co se děje za oponou?

Laskavá jóga v objetí vašeho domova

Laskavá jóga v objetí vašeho domova

Podzimní posílení imunity po Mcelsku

Podzimní posílení imunity po Mcelsku

Po teplém létu k nám opět přichází barevný podzim a s ním kratší dny, méně sluníčka, časté deště a chladné počasí. Přesto je podzim krásné období, které nejen nám, ale celé přírodě přináší spoustu příjemných chvil.