Udržitelnost

aneb na cestě za zeleným výhledem

Pro Chateau Mcely bylo přirozené následovat od samého počátku principy, které jsou v souladu s filosofií péče a lásky jak k sobě, tak ke svému okolí. Znamená to chovat se šetrně k životnímu prostředí, přemýšlet o důsledcích svých kroků pro budoucí generace, nepolevit v pozornosti a neustále dělat něco navíc. Pro jednoho člověka je to otáz­ka volby. Pro hotel je to velká výzva.

Myšlenka udržitelnosti od počátku

Chateau Mcely se díky svému přístupu stalo v roce 2007 prvním pětihvězdičkovým zeleným ho­telem v Česku a druhým v Evropě.

Manželé Inéz a Jim Cusumano kladli důraz na to, aby se na vybavení interiérů co nejvíce podíleli místní, čeští výrobci. Vybavení zámku tvoří především přírodní materiály. Využití lokálních zdrojů je dnes mnohem víc samozřejmé, ale v době, kdy zámek procházel rekonstrukcí, se jednalo o takřka vizionářský přístup.

Kosmetika

MCELY BOUQUET, čistě přírodní kosmetiku v bio kvalitě, založila Inéz Cusumano v roce 2010. Věděla, že chce přijít s vlastní značkou, která bude v souladu se zeleným fungováním zámku. Kosmetické produkty se míchají ručně v zámecké laboratoři v malých sériích pouze z nejčerstvějších a nejčistších, chemicky neupravených ingrediencí.

Restaurace

Hlavním mottem restaurace Piano Nobile pod vedením Honzy Štěrby byly, jsou a budou: lokální suroviny!  Bylinky, jedlé květy, drobné ovoce a zelenina rostou v zámecké zahradě, takže v létě stačí sejít po pěšině a natrhat si. Co si nemohou kuchaři vypěstovat či vyrobit sami, snaží se zajistit především od místních zemědělců a biofarmářů. Pečivo dodávají nedaleké Ledecké pe­kárny. V naší restauraci nenajdete žádné jednorázové mini obaly typu másla, džemy, medy a podobné produkty. 

Vytápění

K vytápění a ohřevu teplé vody používáme ekologický kotel na dřevěnou štěpku od místního dodavatele, což je v podstatě odpadové dřevo. Je to jeden z nejekologičtějších způsobů vytápění. Při spalování dřeva vzniká stejné množství oxidu uhličitého jako při přirozeném tlení dřeva v přírodě. 

Elektřina

Pro svícení využíváme zelenou elektřinu, pro ohřev vody v koupacím přírodním jezírku vlastní solární panely. Zároveň máme vlastní fotovoltaické články, díky kterým jsme částečně elektricky soběstační. Zelená elektřina výrazně pomáhá ke zlepšení kvality životního prostředí, jelikož je vyrobena výhradně z obnovitelných zdrojů – ze slunce, vody nebo biomasy. Toto vše s sebou nese větší vstupní náklady s relativně dlouhou návratností, ale my jsme přesvědčeni, že to smysl má. "Naše vize zní, že měníme svět tím, že měníme ten váš. Je třeba myslet na to, abychom žili ve zdravém prostředí a zachovali ho i těm po nás," říká Vlastimil Plch, Founding Managing Director.

Park

Všechno listí zkompostujeme a navrátíme zpět do parku. Seno z luk dále využíváme na speciální mísy kolem stromů, které jim pomáhají udržet vláhu a v parku mimo jiné najdete i hotel pro brouky.  Celé čtyři hektary parku zaujímají louky, které jsou přínosem pro hmyz (motýly, včely, čmeláky a další), který se zde může množit, což pomáhá přírodě a jejímu koloběhu. Pěstujeme zde celou řadu rostlin a bylinek, které využíváme pro výrobu kosmetiky, čajů i pro naši zámeckou kuchyni. Pestrá škála různých květin nám umožňuje v období květu používat pro výzdobu zámku převážně vlastní zásoby. Nevyužité zbylé květiny, které nám po svatbách přenechají nevěsty, se snažíme dále zužitkovat a udělat s nimi ještě radost třeba v nedalekém domově seniorů. 

Adoptivní stromy

Nabízíme možnost vysadit si v zámeckém parku památný strom nebo ohrožený symbolicky adoptovat.  

U příležitosti svatby, narození dítěte, výročí nebo jen tak pro radost a památku, je možné si vybrat některý z nabízených stromů pro novou výsadbu. Sami si s naší pomocí strom vysadíte, zasypete, zalijete a osadíte pamětní cedulkou. Strom má pak od našich zahradníků stálou péči a vy živou vzpomínku na významný životní moment. 

Všechny stromy jsou pro nás cennými památkami a vnímáme důležitost jejich ochrany a údržby. Některé stromy byly po pečlivé prohlídce od arboristů označeny za ohrožené a je třeba využít speciální Air Spade technologie pro jejich záchranu. Jsme velmi vděční, že nám naši hosté pomáhají v ochraně tohoto dědictví prostřednictvím této symbolické adopce vybraného stromu. 

Voda

Nabízíme hostům koupání v přírodním biotopickém jezírku. Pro jeho údržbu nejsou třeba žádné chemické prostředky na čištění, koupání je tak příjemnější. Zároveň jezírko poskytuje vodní plochu pro ptáky, žabky, hmyz a další živočichy. 

Systém poldrů v zámeckém parku napomáhá zadržovat část dešťové vody a udržovat tak vláhu stromům.   

Elektromobilita

Na Chateau Mcely máme k dispozici tři dobíjecí elektro stanice. Naším partnerem je společnost Lexus, která svými vozy s hybridním pohonem podporuje ekologický a šetrný provoz. Pro pohyb po rozsáhlém parku využívají naši kolegové vozíky s elektrickým pohonem a zahradníci mají k dispozici výhradně elektrické nářadí. 

Odpady

Naším cílem je maximálně vytřídit odpad, minimalizovat množství jednorázových obalů, recyklovat a tyto postupy připomínat nejen našim kolegům, ale inspirovat jimi i hosty. Celý tým pečlivě třídí veškerý odpad včetně košů v pokojích. V koupelnách najdete kvalitní přírodní kosmetiku ve znovuplnitelných nádobách a jen minimum jednorázových produktů balených v neplastových obalech.  O šetrnost k životnímu prostředí prosíme i hosty formou informací v pokojích.  

Komunita

Charitativní cítění je pro Chateau Mcely důležitou součástí života na zámku. Řadu let zajišťujeme výuku angličtiny v dětském domově v Nymburce. Vybíráme si k finanční pomoci konkrétní rodiny v okolí, jejichž děti či maminky neměly tolik štěstí a potýkají se s nepřízní osudu. Každý rok přispíváme částí výtěžku ze slavnosti Slet princezen na podporu handicapovaných z blízkého Centra pro všechny. Jsme nápomocni místním seniorům či podporujeme obec a mcelské spolky. Pravidelně se setkáváme v době adventu s vedením okolních obcí a pro děti z mcelské školky pořádáme každoroční setkání s Mikulášem a čertem v zámeckých sálech. Věnujeme se také vysazování a obnovování ovocných stromových alejí mezi nejbližšími obcemi.

Zelená ocenění

Zelený hotel 2007
Chateau Mcely se stalo jediným pětihvězdičkovým „zeleným“ a eco chic hotelem v České republice a druhým v celé Evropě s nejvyšší zelenou certifikací Evropské unie.

World´s Leading Green Hotel 2008
World Travel Awards, „Oskar“ v cestovním ruchu, v kategorii zelených hotelů.

Green Manager roku 2009
Výkonný ředitel Ing. Vlastimil Plch, MBA, který Chateau Mcely řídí od samého počátku, získal od Asociace hotelů a restaurací České republiky ocenění „Green manager roku“ za příkladný přístup hotelového provozu k ekologii.

Europe's Leading Green Resort 2011
V prestižní World Travel Awards získalo Chateau Mcely první cenu v kategorii Europe's Leading Green Resort.